Wefood Organik Glütensiz Tane Karabiber 80 gr
Wefood Organik Glütensiz Tane Karabiber 80 gr

Wefood Organik Glütensiz Tane Karabiber 80 gr

Marka : Wefood
Fiyat : ₺120,00(KDV Dahil)

Organik tane karabiber, çok yıllık bir asma ağacı türünde çoklu salkımlar halinde yetişen minik taneli bir biber çeşidini oluşturuyor. Bitkinin familyası, kendine has özellikleriyle karabibergiller adını alıyor. Anavatanı Hindistan olan tane karabiber, bir sıcak iklim meyvesi olarak diğer Güney Asya ülkelerinde de yetişebiliyor. Dalındayken yeşil renge sahip olan biberler tam olgunlaşmadan toplanarak kabuklarıyla birlikte kurutulduğunda, ortaya tane karabiber çıkıyor. Biberler olgunlaştırılıp kabuklarından ayrılarak kurutulduğunda ise beyaz biber elde ediliyor.

 

Menşei: Sri Lanka

Damakta bıraktıkları zengin tatlar ile baharatların her biri, dünya mutfağında apayrı bir değere sahip. Fakat içlerinden biri var ki, ne görünümü ne de tadı ile, neredeyse diğer hiçbir baharata benzemiyor. Üstelik kendisi de bir biber çeşidi olmasına rağmen yetişme şekli, minik taneli yapısı ve renginden dolayı daha farklı bir familya içerisinde değerlendiriliyor. Evet; bu sıra dışı baharat, mutfakların gözbebeği olan tane karabiberden başkası değil... Tane karabiberin, dünyanın öbür ucundaki doğasından sofralarınıza gelinceye kadarki yolculuğunu biliyor muydunuz? Uygun şartlarda yetiştirilme, toplanma, kurutulma… Aslında bir baharat için oldukça standart görünen bu işlemler, baharatı doğal yapısından besin değerlerine ve temizliğine kadar pek çok yönden doğrudan etkiliyor. Peki ya tükettiğiniz tane karabiberin tamamen orijinal, GDO’suz, katkısız, koruyucusuz ve besin değeri korunarak üretilmiş olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Bunun cevabı, Wefood’da…

  • Tane karabiber, çok yıllık bir asma ağacı türünde çoklu salkımlar halinde yetişen minik taneli bir biber çeşidini oluşturuyor. Bitkinin familyası, kendine has özellikleriyle karabibergiller adını alıyor. Anavatanı Hindistan olan tane karabiber, bir sıcak iklim meyvesi olarak diğer Güney Asya ülkelerinde de yetişebiliyor. Dalındayken yeşil renge sahip olan biberler tam olgunlaşmadan toplanarak kabuklarıyla birlikte kurutulduğunda, ortaya tane karabiber çıkıyor. Biberler olgunlaştırılıp kabuklarından ayrılarak kurutulduğunda ise beyaz biber elde ediliyor.
  • Karabiber, lezzetli bir baharat olmakla birlikte besin değeri açısından da oldukça güçlü bir gıda olma özelliği taşıyor. Karabiberin içerdiği piperin bileşeni, baharatın karakteristik tadını oluşturmasının yanı sıra vücuda sayısız etki sağlıyor. Karabiberin Özelliklerindan halk arasında daha çok, solunum yolları için yararlanıldığı biliniyor. Bu doğrultuda bitkinin antienflamatuar özelliği, çeşitli bilimsel çalışmalarla da destekleniyor. Karabiber ayrıca, antioksidan çeşitlerinden olup daha pek çok olumlu etki sağlayan A ve C vitaminlerini de bol miktarda içeriyor. Bu da serbest radikallerin vücutta ve ciltte neden olduğu hücre oksidasyonuna karşı savunma sağlıyor. K vitamini, potasyum, magnezyum ve demir mineralleri ise karabiberin içerdiği diğer önemli bileşenleri oluşturuyor. Karabiber, bu yönüyle vücudu pek çok açıdan destekleyen multifonksiyonel bir gıda olarak öne çıkıyor.
  • Besinlere özgün ve çekici bir lezzet kazandırıyor. İçerdiği bileşenlerle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanmasına yardımcı oluyor. Orta acılık seviyesi ile hedefe yönelik beslenme programlarında yardımcı besin olarak tercih ediliyor. Çölyak hastaları, veganlar vb. farklı tüketim öncelikleri bulunan bireyler için güvenilir ve ideal bir kullanım sağlıyor.
  • Yemeklere ve çorbalara ilave ederek lezzet katsayısını artırabilirsiniz. Et ürünlerinin terbiyesinde kullanabilirsiniz. Öğüterek doğrudan tüketime hazır yiyeceklere ve soslara ilave edebilirsiniz. İçim sıcaklığındaki suya bal ile birlikte ekleyerek çay olarak tüketebilirsiniz.
  • Wefood Organik Tane Karabiber, yoğun bir lezzete sahip olduğundan az miktarda kullanıldığında dahi yiyeceklerde belirgin bir lezzet yaratabiliyor. Orta acılık seviyesine sahip olan ürünün, kullanım miktarı doğrultusunda verdiği acı tat hissi de artıyor. Dengeli bir lezzet elde etmek adına ürünü, pişirme esnasında bütün olarak kullanacaksanız tüm tencereye bir çay kaşığı ilave edebilirsiniz. Öğüterek kullanımda ise porsiyon başına bir çimdik kullanmayı tercih edebilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR